Hakkımızda

Kurul Başkanı ve Üyeleri

Mehmet Akif EROĞLU

Başkan

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1991 yılında mezun olan Mehmet Akif EROĞLU 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 2001 yılında “ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı” konusunda araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Washington D.C.’ye geçici görevle gitti. 2003 yılında TBMM nezdinde “İmar Bankası Araştırma Komisyonu”nda çalıştı. 2004-2006 döneminde ABD Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. 2007 yılında ABD’de FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan “Denetim Grup Başkanlığı” sertifikası aldı. Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda “Denetim Daire Başkanlığı’na atandı. Eylül 2009 itibariyle Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketinin kurucu ekibine katıldı. 2010 yılı itibarıyla şirketin Genel Müdürlüğü görevine, 2012 yılında ise Ziraat Sigorta Şirketi Genel Müdürlüğüne atandı. 2015-2020 yıllarında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 2020-2022 yıllarında Motorlu Taşıt Büro Ülke Müdürlüğü görevini sürdüren Eroğlu, 7 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak atandı. Eroğlu, görev yaptığı dönemlerde TARSİM ve TSEV YK Başkanlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta Birliği, DASK, Tahkim, Güvence Hesabı, Türk Loydu, Türk P&I Yönetim Kurulu üyelikleri de yapmış olup, YMM ve Bağımsız Denetim Sertifikasına sahiptir.

Davut MENTEŞ

İkinci Başkan

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden alan Davut Menteş, iş hayatına MÜSİAD Akademide iş dünyasına yönelik eğitim faaliyetleri organizasyonu ile başlamış, ardından denetim-danışmanlık sektörü ile devam ederek, SMMM unvanı ile bu alanda 5 yıl çalışmıştır. Akabinde, hızlı tüketim, gayrimenkul, tekstil ve yenilenebilir enerji sektörlerinde yaklaşık 15 sene üst düzey yöneticilik yapmıştır. 2018 yılı başında girdiği sigorta ve özel emeklilik sektöründe, Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik şirketlerinde; mali işler, finans ve bütçe-raporlama fonksiyonlarını yürüttü. Aynı kurumda hukuk, kurumsal iletişim ve destek hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken, 7 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı olarak atanan Davut Menteş, İngilizce bilmekte olup evli ve 1 çocuk babasıdır.

Fatih KÜÇÜKCAN

Üye

Lisans derecesini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesinden alan Fatih Küçükcan, iş hayatına 1984 yılında Vakıfbank Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlamış, daha sonra aynı bankanın çeşitli birim ve şubelerinde Müdürlük yaptı. Bir süre Güneş Hayat Sigorta A.Ş.’de (Vakıf Emeklilik A.Ş.) Mali ve İdari işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinden sonra Vakıfbank A.Ş.’nin diğer iştirakleri olan Vakıf Finansal Kiralama A.Ş. ve Vakıf Deniz Finansal Kiralama A.Ş.’de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Ankara Emeklilik A.Ş.’de şirketin AEGON grubuna satışı sürecinde Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Kasım 2008 tarihinden Kasım 2012 tarihine kadar Halkbank iştiraklerinden olan Birlik Hayat A.Ş.’nin Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak Bireysel Emekliliğe dönüşüm sürecinde Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bu görevinden sonra Güneş Sigorta A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve daha sonrada OBAKÖY A.Ş. firmasında Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 24.05.2020 tarihinde de Kurul Üyesi olarak atanan Fatih Küçükcan, iyi derecede İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mahmut GÜNGÖR

Üye

Lisans derecesini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünden ve yüksek lisans derecesini Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nden alan Mahmut Güngör, 1996-2011 tarihleri arasında Ziraat Finansal Kiralama A.Ş.’de Uzman, Müdür ve Genel Müdür Yardımcılığı; 2011-2015 tarihleri arasında Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Güngör, 2015-2018 tarihleri arasında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde Genel Müdür Yardımcılığı; 2018-2022 tarihleri arasında ise Bereket Sigorta A.Ş.’de, Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlük görevlerini yürüttü. Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı SPK Lisansı ve Appraisal Institute- Appraisal Principles 110 Sertifikasına sahiptir. 7 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurul Üyesi olarak atanan Mahmut Güngör, İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Yusuf DİNÇ

Üye

Doç. Dr. Yusuf Dinç, 2005 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. 2007 yılında AlbarakaTürk Katılım Bankası’nda katılım finansı kariyerine başlamıştır. 2015 yılında Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne araştırmacı olarak katılmış aynı yıl Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünden doktora derecesini almıştır. 2016-2017 yılları arasında Trakya Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmıştır. İslami finans, sigortacılık, bankacılık ve gölge bankacılık konularında çok sayıda kitap, makale ve yayını bulunmaktadır. Aynı zamanda faizsiz finans alanında ulusal ve uluslararasında Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Örgütü gibi kurum projelerinin yürütücülüğünü gerçekleştirmiştir. 2017 yılından bu yana İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı İngilizce Bölümü öğretim üyesidir. Aynı üniversitede Yönetim, Girişimcilik ve Liderlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü de yapmış olan Dinç, İslam Kalkınma Bankası Enstitüsü Smart Economy Lab ödülü sahibidir. 7 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. Dinç, evli ve iki çocuk babasıdır, İngilizce bilmektedir.